Zapachy otaczały ludzi od zawsze. Bez wątpienia wiadomo, że poza zapachami, które czuje każdy z Nas są również te bezwonne – nazywane feromonami. Te zapachowe związki nie tyle mają dobrze pachnieć co bardziej przekazywać konkretne informacje. Ta sama zasada tyczy się zarówno roślin i zwierząt – ponieważ inne organizmy również przez feromony przekazują między sobą podobne do ludzkich feromonów informację.

Działanie feromonów

Rzecz jasna feromony wytarzane są przez nas w naturalny sposób. Dzięki tej naturalności informujemy Nasze otoczenie o Naszej pewności siebie, zaradności, męskości, kobiecości czy seksualności. Oczywiście jedne informacje mają kierować na tą samą płeć a inne na przeciwną. W praktyce wychodzi różnie, najlepszym przykładem jest fakt, że każdemu z Nas zdarzyło się że kogoś nie polubiliśmy w momencie gdy go poznaliśmy – nasuwa się wtedy pytanie: Dlaczego właściwie ja tej osoby nie lubię? – najczęściej właśnie przez feromony, które mogą również odstraszać – chociażby zbyt dużą ilością wytwarzanych przez daną osobę feromonów męskości – jeśli dana osoba jest kobietą mogłaby w ten sposób odstraszyć inne kobiety – a także innych facetów. Na tym etapie jest bardzo różnie – każdy z nas ma inne potrzeby i pewne czynniki związane z feromonami mogą nas zachęcać a inne odstraszać. W przypadku innych osób może być totalnie na odwrót.

Podświadome walory feromonów

Wiemy już, że feromony produkowane są przez ludzi, zwierzęta i rośliny w kompletnie naturalny sposób i służą do komunikacji na poziomie podświadomym. Warto podkreślić, że w przypadku ludzi cały proces odbywa się w sposób nie świadomy dla nich, to czy dane feromony zwabiają do siebie na poziomie seksualnym kobietę i mężczyznę, a może wzbudzają agresję wśród tej samej płci nie zależy w żadnym stopniu od świadomych decyzji – cały proces i szereg zachowań odbywa się w sposób naturalny – podświadomy – i stanowi dla każdego z Nas pewnego rodzaju konfrontację z emocjami. Wyjaśniając cały proces: gdy przykładowy mężczyzna wyczuwa feromony drugiego mężczyzny, które wywołują w nim agresję to wypadkową tego procesu jest odczuwanie takich emocji -dlatego całą analiza zachowań, które w nas zachodzą powinna być na bazie emocji.

Produkcja feromonów

Feromony produkowane są w  sposób naturalny u wszystkich organizmów. Możemy je kupić jako koncentraty feromonowe bądź domieszki do perfum. Na tym etapie warto podkreślić, że feromony mogą być naturalne bądź syntetyczne – te naturalne wytwarzane są z roślin, te syntetyczne to wytwór chemików, których zadanie jest zbudowanie cząsteczek feromonów, które jak najbardziej przypominających naturalne związki. Należy podkreślić, że każde rozwiązanie może być dobre jeśli zawartość feromonów w sprzedawanych produktach jest duża. Wielu producentów sprzedaje „PRODUKTY KLASY PREMIUM” – czyli feromony – jednak w tak znikomych, dosłownie symbolicznych ilościach we flakonie, że zakup ich staje się totalnie nie praktyczny i nie przekłada się nawet na najmniejsze działanie. Dlatego właśnie zawsze przy zakupie powinno nas interesować przede wszystkich ile feromonów i jakich feromonów znajduje się we flakonach – ta informacja to podstawa dobrych zakupów – w inny sposób nie sprawdzimy jakości tych związków ponieważ są one bezwonne.