Czy każdy z nas może stać się świadomym użytkownikiem energii? Jak stosować energooszczędne źródła światła aby nasze oszczędności były największe? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Zwykłe czy led?

Najbardziej znane, stare dobre żarówki są niestety wyjątkowo nieefektywnym źródłem światłą. Zamieniają one wyłącznie 5% energii na światło. Pozostałe 95% to promieniowanie cieplne i straty przewodzenia. Wycofanie w 2012 roku z rynku tradycyjnych żarówek ma nie tylko za zadanie redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery ale również ma znacznie wpłynąć na nasze oszczędności domowe. Ciągle zniechęcającą do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED jest ich cena. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki energooszczędności i długiej żywotności, wydatek na zakup lam LED zwróci nam się w niedługim czasie.

Wybór oświetlenia

Przed wyborem oświetlenia do naszego domu warto rozważyć wszystkie argumenty “za” i “przeciw”. Tradycyjne żarówki posiadały w sobie rtęć, co było niebezpieczne dla zdrowia. Lampy LED zostały pozbawione rtęci i są nie tylko bardziej ekologiczne ale i ekonomiczne. Zużywają one zdecydowanie mniej energii elektrycznej niż pozostałe źródła energii, które są dostępne na rynku. Gdy użytkujemy LED’y prawidłowo, uda nam się zaoszczędzić około 80% zużywanej energii, co przekłada się na ogromne oszczędności w domowym budżecie. Największe oszczędności przyniesie nam wymiana tradycyjnych żarówek o dużych mocach na nowoczesne oświetlenia typu LED.

Zalety światła LED

W momencie zmiany żarówki standardowej na tą LED-ową, powinniśmy rozpatrzyć miejsce jego użytkowania. Największe oszczędności z wymiany przyniosą nam pomieszczenia, w których długo świecimy światło. Oszczędność jest większa, gdy światło jest włączone przez dłuższy czas. Tam gdzie zapalamy i gasimy światło bardzo często, oszczędności będą najmniejsze. Lampy LED nie sprawdzą się np. w piwnicy lub w spiżarni. Jeśli jednak zamontujemy oświetlenie w pokoju dziennym gdzie po zmroku światło się pali cały czas, będziemy mogli szybko, realnie odczuć oszczędności.