Znane nam dyski i nośniki zapisów w formie Flash to już dawny pomysł wykorzystywany przede wszystkim w mini urządzeniach przenośnych takich jak telefony, pendirve czy aparaty. Takich przykładów jest bardzo wiele niemniej jednak dyski Flash to nie nowość a sama technologia zapisu elektrycznego jest dobrze znana każdemu.

Dyski SSD czy HDD

W pewnym momencie technologie Flash zaczęto rozwijać. Kiedy udało się osiągnąć odpowiednie parametry zarówno na dyskach z zapisem elektronicznym a także na płytach głównych które te dane będą mogły transportować z odpowiednią szybkością, to wówczas na rynku pojawiły się rozwiązania takie jak dyski SSD charakteryzujące się znacznie szybszym transferem danych i większą ochroną informacji zapisanych na dyskach. Każdy kto składa nowy komputer powinien zastanowić się nad dyskiem SSD jednak błędem byłoby w tej sytuacji rezygnować całkowicie z nośnika HDD. Na ten moment niestety dyski SSD to bardzo duże koszty i zakup nawet małego dysku 256 GB nie pozwoli zapisać większości danych. Tym bardziej jest to uciążliwe że już na ten moment niektóre gry po instalacji na dysku zajmuje nawet od 50 do 80 GB. To sprawia że dyski HDD to konieczność a dzieje się tak ponieważ ich cena jest niezwykle atrakcyjna w stosunku do ceny dysków SSD mimo że te są znacznie wolniejsze. Jakiego rodzaju dane takie jak instalacje gier czy chociażby muzyka albo firmy nie muszą znajdować się na dysku SSD i spokojnie dysk HDD pozwoli osiągnąć jak najwyższą wydajność.

Jeżeli posiadamy dysk SSD i HDD to jest to świetne rozwiązanie. Cały system operacyjny Powinien wtedy znajdować się na szybszy w dyskach co pozwoli na natychmiastowy rozruch systemu a także usprawni całą pracę. Pliki mniej ważne dla nas powinniśmy zapisywać wtedy na dysk HDD. Ważniejsze dla nas gry które wymagają więcej od komputera Możemy również zainstalować na dyskach SSD i Podobnie jest z programami które wymagają więcej od naszego sprzętu jednak należy to wszystko jak zoptymalizować aby po instalacji interesujących nas gier i programów 30% dysku była wolnych na wszelkiego rodzaju dane tymczasowe.