Zbliża się okres jesienno-zimowy. Jak przygotować do niego naszą skórę? Jest kilka sposobów aby zadbać o odpowiednią pielęgnację i odżywienie Naszego ciała.

Czynniki działające na skórę


Po lecie nasza skóra jest opalona, odporna na czynniki zewnętrzne i pełna witalności. Gdy zbliża się okres jesienno-zimowy, jej odporność i witalność spada. Jest to moment, kiedy potrzebuje ona specjalnej troski. Zwłaszcza w zimie różnica temperatur między wnętrzem a powietrzem zewnętrznym jest tak duża, że organizm starając się zachować stałą temperaturę ogranicza metabolizm w skórze. Przez ciepłe ubrania skóra ma również ograniczoną możliwość oddychania. Te wszystkie czynniki doprowadzają do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Zostaje ona odwodniona, sucha i niedożywiona. Oprócz picia odpowiedniej ilości płynów do wewnętrznego nawilżenia skóry, trzeba zadbać o nią również na zewnątrz. W tym przypadku sprawdzą się nawilżające balsamy. Na rynku znajdziemy ich ogromną ilość. Może jednak warto spróbować samodzielnie stworzyć taki balsam?

Domowy balsam


Aby stworzyć ekologiczny balsam, okazuje się że potrzeba nam tylko 3 składników i około 15 minut pracy. Do stworzenia balsamu należy użyć zdrowego roślinnego tłuszczu. Możemy wykorzystać olej z pestek winogron, olej jojoba lub ze słodkich migdałow. Jednym z lepszych składników który dodamy do oleju to wosk pszczeli. Do niego dodajemy wodę lub wybrany sok roślinny. Poleca się sok z aloesu. Taką bazę możemy udoskonalać według własnych upodobań. Możemy dodać po łyżeczce witamin aby balsam był jeszcze bardziej skuteczny. Aby wykonań balsam, roztapiamy w rondelku wosk pszczeli oraz olej. W osobnej miseczce mieszamy sok z witaminą E, możemy również dodać olejki eteryczne. Następnie mieszamy obie mieszanki ze sobą w temperaturze pokojowej i energicznie mieszamy aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Następnie przekładamy do sterylnych pojemników lub słoiczków i możemy przechowywać taki balsam w lodówce około 8 tygodni.