O tym, że wybór wymarzonych perfum jest niełatwy i okupiony długą drogą w poszukiwaniu idealnego zapachu, wie każda kobieta. Podoba nam się wiele woni, ale nie zawsze używamy jednego rodzaju. Zazwyczaj coś nam nie pasuje, jeden element, okazja, niewielki szczegół. W efekcie posiadamy po kilka flakonów perfum, z czego zazwyczaj używamy nieznaczną cześć, a reszta po szybkim znudzeniu odchodzi w zapomnienie. Tymczasem wystarczy posłuchać własnego ja, aby dobrać idealny zapach, z którym nigdy nie będziemy chcieli się rozstać.

Czym się kierować przy wyborze zapachu?

Jak nasza osobowość wpływa na gust wybieranych perfum, odkrył Federic Malle, wnuk założyciela Parfums Christian Dior. Po wielu latach pracy z niezliczoną ilością zapachów i dobieraniem ich do poszczególnych kobiet mężczyzna odkrył sekret tego, jak dany charakter wpływa na postrzeganie woni oraz jakie perfumy są idealne dla różnych typów umysłów. Dzięki swojej wiedzy był w stanie bezbłędnie wskazać zapachy dla konkretnych osób, przez co cieszył się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkanek Paryża, jak i kobiet z innych części świata.

Według Malle, najważniejszymi kryteriami w doborze perfum jest instynkt oraz kolory. Kobiety uwielbiające biel i często noszące jasne ubrania, powinny zdecydować się na świeże, krystaliczne zapachy, które nadają świeżości oraz lekkości. Panie, które nie pogardzą ciemnymi kolorami, najczęściej czernią, a dodatkowo uwielbiają złote akcenty, mogą wybrać perfumy o orientalnym klimacie. Słodkie zapachy, intensywne i dość ciężkie idealnie będą komponować się z niebanalnym i egzotycznym charakterem ich właścicielek. Będą przywodzić na myśl kadzidła, królujące w indyjskich świątyniach. Damy ceniące sobie fakturę swoich ubrań i uwielbiające delikatnie otulające ciało kaszmiry, powinny wybrać wonie o nucie kwiatowo-pudrowej, które są nie tylko delikatne, ale i nadają niesamowitej kobiecości ich posiadaczce. Mają nieco słodkawy charakter, co jeszcze bardziej podkreśli ich subtelność. Minimalistki i miłośniczki skromności w czystej postaci świetnie odnajdą się dzięki bazyliowym i cytrynowym nutom. Taka kompozycja nadaje lekkości oraz przejrzystości. Artystyczne dusze pokochają zapachy stworzone z nutą czarnego pieprzu oraz róż. Z jednej strony odnajdą w nich nieco zadziorności, a z drugiej delikatność. To podkreśli dwojakość ich charakteru.