Woda nie bez powodu bywa nazywana źródłem życia. Ten związek chemiczny o znanym wzorze H2O stanowi średnio aż 60% masy ciała przeciętnego dorosłego człowieka i jest niezbędny do egzystencji. I choć wydawałoby się, że nie ma nic bardziej pospolitego niż woda, tak naprawdę to podstawowa substancja występująca w przyrodzie, ściśle związana z każdym z nas. W tym momencie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto pić wodę – bo o tym, że warto, chyba nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. Jak wiadomo, nawet mała utrata tego cennego związku jest niebezpieczna dla człowieka.

Paliwo Twojego ciała

Niema w tym stwierdzeniu żadnej przesady – woda działa w organizmie jak rodzaj paliwa, które transportuje składniki z pożywienia do wszystkich narządów i poszczególnych komórek ciała. Co najważniejsze, pomaga skutecznie usuwać zbędne produkty przemiany materii, przyspiesza metabolizm i praktycznie go warunkuje, ponieważ bez H2O w naszym ciele nie mogłyby zachodzić żadne procesy metaboliczne. Woda pełni nawet wyjątkową dla organizmu funkcję zabezpieczającą i nawilżającą – jest podstawowym składnikiem wszystkich płynów ustrojowych i jako taka stanowi ochronę dla mózgu, rdzenia kręgowego czy gałek ocznych, przyczynia się też do zachowania właściwej ruchomości stawów.

Dobre samopoczucie, zero kalorii

To najprostszy i najbardziej oczywisty argument – picie wody warunkuje dobre samopoczucie, sprawia, że mamy energię do działania, nasz mózg pracuje na pełnych obrotach, a my nie jesteśmy śpiący i zmęczeni. Jak dowodzą dietetycy, to najbardziej naturalny i praktycznie podstawowy do życia płyn, który nie zawiera nic szkodliwego, żadnych niepotrzebnych dodatków ani cukrów, więc właściwie nie ma też kalorii. Czysta woda jest świetnie odbierana przez organizm, to ona powinna być podstawą przyjmowanych każdego dnia płynów – szacuje się, że dorośli powinni dziennie wypijać około dwóch litrów wody.

Regulacja temperatury ciała

Mało osób zdaje sobie sprawę, że regularne picie zalecanej dziennej dawki wody przyczynia się do utrzymania temperatury ciała na optymalnym poziomie. Kiedy np. temperatura otoczenia podwyższa się i jest wyższa niż naszego ciała, ze skóry paruje woda w postaci potu. W ten sposób organizm broni się przed przegrzaniem i reguluje temperaturę (co ciekawe, ten proces zachodzi nawet zimą). Jak wiadomo, pot składa się głównie z wody. Wnioski?  Podczas upałów powinniśmy pić szczególnie dużo wody, aby czuć się dobrze mimo wysokich temperatur.

Wodne oczyszczenie

Nie ma skuteczniejszego sposobu na pozbycie się z organizmu toksyn i szkodliwych substancji, jak picie wody. To ona „wymiata” końcowe produkty przemiany energii, bowiem wydalamy je razem z moczem, a ten składa  się głównie z wody. Bez wody niemożliwe byłoby więc efektowne oczyszczanie organizmu – właśnie dlatego mówi się, że często picie wody odchudza i działa dobroczynnie na naszą sylwetkę. Jednak po butelkę mineralnej powinny sięgać nie tylko osoby na diecie, ale wszyscy bez wyjątku i naprawdę warto o tym pamiętać.