Panele słoneczne to ostatnio bardzo gorący temat. Dużo firm i osób prywatnych decyduje się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej po to, by mieć darmową energię ze słońca i dzięki temu znacząco obniżyć rachunki za prąd. Warto już dziś umówić się z doradcą i skorzystać z dofinansowania i ulg, które obniżą koszty związane z założeniem paneli.

Panele słoneczne w Polsce

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce są jednymi z najczęściej wybieranych źródeł energii odnawialnej. Nie dziwi to, ponieważ mimo większego wydatku na początku, dość szybko cała inwestycja się zwraca. Dzięki panelom słonecznym, możemy cieszyć się darmową energią ze słońca i tym samym znacząco obniżyć rachunki za prąd. Aktualnie obowiązujące programy, dzięki którym możemy cieszyć się z dofinansowania, to także kolejny argument przemawiający za instalacją fotowoltaiczną. Niezależnie od tego czy chcesz założyć instalację do domu, gospodarstwa czy firmy, możesz skorzystać z kilku możliwości dofinansowania. Warto skorzystać z usług firmy, która kompleksowo zajmie się naszymi potrzebami i umówić się na spotkanie, by poznać wszystkie warunki i możliwości z których możemy skorzystać.

Panele słoneczne dla domu jednorodzinnego

Jeżeli masz swój dom, lub mieszkasz w domu wielorodzinnym warto rozważyć kwestię założenia na dachu paneli fotowoltaicznych. Przede wszystkim do końca 2020r możesz starać się o dofinansowanie w kwocie 5000zł z programu „Mój prąd” które to z pewnością znacznie obniży koszty założenia instalacji. Całość inwestycji możesz sfinansować w dogodnych ratach kredytowych, lub zapłacić gotówką. Możliwości jest kilka i tylko od  Ciebie zależy na która opcję się zdecydujesz. Panele słoneczne dla domu jednorodzinnego, to zdecydowanie opłacalna inwestycja, dzięki której Twoje rachunki za prąd będą niższe.

Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Podstawowym kryterium do wyboru odpowiedniej wielkości instalacji jest tutaj rachunek za prąd. Warto więc pokazać go doradcy, który odwiedzi nas w domu i obliczy nam wszystkie koszty, a także pokaże zyski, jakie niesie za sobą założenie paneli fotowoltaicznych. W zależności od mocy naszej instalacji, panele mogą całkowicie lub częściowo pokryć zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na energię elektryczną. Znaczy to, że już nigdy nie będziemy musieli przejmować się wzrostem cen za energię elektryczną, a będziemy korzystali z tej, którą otrzymujemy ze słońca. To najprostszy i najbardziej ekologiczny sposób na otrzymywanie energii. Jeżeli nie zdołamy wykorzystać całej wyprodukowanej przez panele słoneczne energii, możemy ją magazynować i skorzystać z niej w miesiącach kiedy produkcja energii przez panele jest mniejsza, czyli np. zimą.

Panele słoneczne dla firm

Dzięki instalacji fotowoltaicznej przedsiębiorcy mogą także obniżyć swoje koszty związane z energią elektryczną. Dzięki panelom fotowoltaicznym mogą pobierać darmową energię ze słońca na własny użytek, a dodatkowo mają również możliwość odsprzedaży niewykorzystanej energii do zakładów energetycznych. To z pewnością będzie stanowiło więc dodatkowe źródło przychodu. Właściciele firm mogą także odpisać sobie od podatku koszty związane z założeniem instalacji fotowoltaicznych. Mogą także skorzystać z nieco innej formy finansowania w tym z leasingu. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie paneli fotowoltaicznych są postrzegani jako firma, która dba o środowisko naturalne i jest ekologiczna.

Panele słoneczne dla rolników

W przypadku osób, które prowadzą gospodarstwo rolne, czy hodowlę, opłacalność fotowoltaiki też jest bardzo duża. Takie osoby mogą odliczyć 25% wartości inwestycji od podatku rolnego i mają na to aż 15 lat. Dzięki panelom fotowoltaicznym gospodarstwo postrzegane jest jako bardziej ekologiczne. W przypadku gospodarstwa rolnego założenie instalacji jest niezwykle opłacalne, a całość inwestycji może się zwrócić bardzo szybko. Energia wyprodukowana ze słońca może być zużyta na zasilenie maszyn, wykorzystana w domu, czy budynkach użytkowych, a nadmiar będzie magazynowany. Panele fotowoltaiczne posłużą długie lata, a ich montaż można zaplanować nie tylko na dachu domu – może być także na budynkach typu stodoła, czy innych miejscach użytkowych w tym na gruncie.

Panele fotowoltaiczne obok domu

Instalacje fotowoltaiczne można zamontować w różnych miejscach. Jeżeli z jakiegoś powodu nie można paneli umieścić na dachu budynku, to warto rozważyć możliwość instalacji np. na elewacji lub na gruncie. Panele fotowoltaiczne obok domu, to dobre rozwiązanie jeżeli np. powierzchnia dachu jest zbyt mała na montaż większej instalacji. Należy jednak tutaj zwrócić uwagę, aby inne obiekty znajdujące się w pobliżu nie rzucały cienia na panele, jak również warto umieścić je w takim miejscu by nie przeszkadzały nam w użytkowaniu np. ogrodu. Warto także dowiedzieć się, czy w przyszłości obok naszej działce nie będą powstawały nowe budowle, które mogą rzucać cień i tym samym zakłócić działanie instalacji fotowoltaicznej.