Czy trzeba się obawiać parabenów? Jakie negatywne skutki niosą ze sobą stosowanie tego typu substancji i wreszcie dlaczego warto inwestować w wysokiej klasy produkty? Rynek kosmetyków jest bardzo złożony i warto wiedzieć co Nam szkodzi.

Czym są parabeny?

Parabeny to konserwanty, które przedłużają trwałość dostępnych dla każdego kosmetyków czy nawet produktów spożywczych. Produkty, które powstają na bazie wody, mają bardzo dużą skłonność do rozwoju w nim drobnoustrojów, bakterii oraz pleśni. Dlatego też większość produktów dostępnych na naszym rynku zawiera różne substancje konserwujące. Poprzez zastosowanie substancji konserwujących, w tym parabenów, produkt na bazie wody staje się wolny od zanieczyszczeń. Wśród najczęściej stosowanych parabenów w produktach kosmetycznych są: metyloparaben, etyloparaben, butyloparaben i propyloparaben. Można je również spotkać pod nazwami, które nie od razu rzucą się nam w oczy i niekoniecznie kojarzą się nam z parabenami. Jest to np. nipagina i aseptyna.

Niepożądane efekty stosowania parabenów

W najnowsze badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych odkryto, że guzy nowotworów zlokalizowane w klatce piersiowej u wielu pacjentek zawierały parabeny. Można więc wysnuć wnioski, iż parabeny, zwłaszcza zawarte w dezodorantach i antyperspirantach, mogą powodować raka piersi. Niepokojącą wiadomością są również dane, wskazujące na to, że parabeny poważnie zaburzają gospodarkę hormonalną. Niestety mają one również często działanie drażniące skórę. Przez parabeny dochodzi do reakcji alergicznych czy pokrzywki.

Gdzie znajdziemy parabeny?

Obecnie substancje konserwujące, w tym parabeny, są w składzie większości kosmetyków dostępnych na rynku. Parabeny znajdziemy przede wszystkim w dezodorantach, antyperspirantach, kremach, mleczkach do ciała, szamponach, perfumach i kosmetykach do makijażu. Co bardzo niepokojące, parabeny często pojawiają się również w kosmetykach przeznaczonych dla niemowląt i dzieci.

Kupić czy nie?

Każda decyzja o kupnie kosmetyków jest uwarunkowana przede wszystkim naszym stylem życia. Ci, którzy dużą wagę przykładają do ekologicznego życia, z pewnością będą chcieli za wszelką cenę unikać parabenów. Alternatywą są dostępne na rynku kosmetyki naturalne, bez substancji konserwujących, o dużo krótszych niż przeciętnie datach ważności. Jeżeli jednak obsesyjnie nie kierujemy się wynikami badań, nie będziemy się aż tak mocno bać parabenów. Warto jednak zwracać uwagę na skład kosmetyków i jeżeli jest to możliwe, wybierać te, które parabenów nie zawierają i być świadomym co kupujemy.

Kosmetyki ‘paraben free’

Czy wybór kosmetyków oznaczonych jako ‘bez parabenów’ jest na pewno w pełni dobry i bezpieczny dla nas? Niestety nie do końca tak jest. Wyłączone z użycia w danym produkcie parabeny musiały zostać zastąpione przez innego rodzaju konserwanty. W kosmetykach takich znajdziemy m.in: formaldehyd, imidazolidynylomocznik, bronopol czy metyloizotiazoliny. Zamiana parabenów na inne substancje konserwujące okazuje się jeszcze gorsza w skutkach dla naszego organizmu.

Przewaga kosmetyków naturalnych

Dla wszystkich, którzy chcieliby w znacznym stopniu uniknąć kontaktu z parabenami oraz innymi substancjami konserwującymi, coraz to więcej firm kosmetycznych proponuje kosmetyki naturalne. Przestają one powoli być dobrem wyłącznie luksusowym i coraz to więcej, nawet polskich firm, przedstawia ofertę naturalnych kosmetyków. Ważna jest również sama świadomość wybierania kosmetyków. Niewinny nawyk czytania etykiet z pewnością uchroni nas przed wyborem niewłaściwym dla naszego ciała lub po prostu niezgodnym z naszymi przekonaniami.