Każdy z nas chce dobrze wyglądać – bez względu na wiek i płeć. Gładka, promienna cera, zdrowe, lśniące włosy, wysportowana i zgrabna sylwetka to marzenie większości. Niestety, często zmagamy się z drobnymi niedoskonałościami urody, które mają mniejsze i większe znaczenie – czasami jest to przesuszona skóra, innym razem problemy z pękającymi naczynkami, a nierzadko suche i łamliwe włosy, które bardzo ciężko właściwie odżywić. Z kolei jedną z największych bolączek wieku młodzieńczego jest trądzik, z którym nierzadko zmagają się także osoby dorosłe.

Przyczyny niedoskonałości

Trądzik wywołują gruczoły łojowe, czyli gruczoły skórne, które są bardzo silnie powiązane z mieszkami włosowymi. Występują głównie na twarzy, czasami również na klatce piersiowej (u góry) oraz w miejscach, gdzie w naturalny sposób występuje owłosienie. Są odpowiedzialne za produkcję łoju (tzw. sebum), którego celem w organizmie jest zapewnienie ochrony skórze, a także włosom, przede wszystkim przed niekorzystnymi czynnika środowiska zewnętrznego. Jednak w wielu przypadkach dochodzi do zaburzeń hormonalnych i nadmiernej produkcji łoju, co w prostej linii prowadzi do zablokowania przewodów wyprowadzających z gruczołów złogi łoju. Zatkane w ten sposób sebum wchodzi wówczas w reakcje z beztlenowymi bakteriami, a w efekcie powstają zmienny skórne różnego typu.

Trądzik – co warto wiedzieć

Zmiany tego typu mogą przybierać różne rozmiary – czasami przypominają drobne, lekkie wypustki wielkości kaszki, innym razem są zdecydowanie większe i wkraczają w fazę ropnych niedoskonałości. Wyróżnia się zmiany trądzikowe widoczne w postaci zaskórników, grudek, krostek a ostatecznie torbieli ropnych. Bez względu na szczegóły, wywołują uczucie dyskomfortu, dlatego warto sobie uświadomić, że do blokowania ujścia gruczołów łojowych (i powstawania trądziku) może przyczynić się naprawdę sporo czynników zewnętrznych, m.in. promieniowanie typu UVA  czy zwieszona produkcja hormonów. Później dochodzi do nadkażenia bakteryjnego i stąd bardzo łatwo o zainfekowanie całej twarzy.

Jak radzić sobie z problemem?

Najczęściej wystarczy cierpliwość, zwłaszcza w przypadku nastolatków, którzy po prostu muszą przeczekać okres intensywnego dorastania. Kiedy uspokoi się burza hormonów, wszystko wróci do normy. Aby zgładzić zmiany i przyspieszyć proces gojenia, warto zaopatrzyć się w specjalne zestawy kosmetyków do cery z niedoskonałościami, w których skład standardowo wchodzi tonik antybakteryjny, żele i pasty wysuszające oraz kremy nawilżające i regulujące wydzielanie sebum. Dobrym rozwiązaniem będzie też wizyta u dermatologa, który dokładnie zbada cerę i zaleci leki z apteki czy kosmetyki o podwyższonym stopniu skuteczności (dostępne na receptę). Pomocna może okazać się wizyta u kosmetyczki, która może np. przeprowadzić zabieg manualnego oczyszczania twarzy, zaproponować maseczkę czy peeling. Na co dzień warto pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skory twarzy i zmywaniu makijażu, a na co dzień tuszować zmiany delikatną warstwą kremu BB.