Wybór odpowiedniego materiału do budowy i wykończenia tarasu jest niezwykle istotny. Podpowiadamy co najlepiej wybrać, aby rozwiązania zastosowane w domu sprawdzały się przez wiele lat.

Taras i jego charakter


Taras jest wyjątkowo reprezentacyjną częścią domu. Jego rangę z pewnością podkreśli odpowiednio dobrany materiał wykończeniowy. Zastosowanie dekoracyjnych, ciekawie wykończonych płyt będzie idealnym sposobem na zaznaczenie wartości naszego tarasu. Bardzo często taras układa się z płyt betonowych. Wybór materiałów z kamienia naturalnego będzie zdecydowanie droższą alternatywą. Gdy budujemy taras możemy wybrać dwie metody montażu płyt. Taras na gruncie jest opcją najpopularniejszą oraz najtańszą. Można też wybrać szybszą opcję montażu, czyli taras na wspornikach. Wybrane płyty przeważnie powinny współgrać z kolorem i sposobem wykończenia elewacji. Możemy również dobrać użyty materiał aby współgrał z podłogami we wnętrzu.

Płyty betonowe


Czy zastosowanie płyt betonowych pozwoli nam odpowiednio wpisać taras w koncepcję całego domu? Jak najbardziej. Płyty z betonowe mogą mieć dowolnie przez nas wybraną barwę. Dostępne są we wszystkich kolorach, od bieli aż po czerń. Bardzo popularnym ostatnio stał się wybór płyt z surowego, szarego betonu, które do złudzenia przypominają beton architektoniczny. W rynkowej ofercie znajdziemy również takie płyty, które imitują takie materiały jak drewno, piaskowiec czy łupany kamień. Wielkość tarasu powinna współgrać z wielkościami wybranych płytek, tak aby oszczędzić czas i pieniądze na docinaniu płytek. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany materiał wykończeniowy jest odporny na mróz. Taras zewnętrzny będzie bowiem narażony na bardzo duże mrozy zimą. Powierzchnia powinna również być odporna na ścieranie oraz antypoślizgowa.