Chcielibyśmy aby nasze domy były coraz większe i lepiej zaprojektowane. Czy można nieużywany do tej pory strych przerobić na część naszego mieszkania?

Czy warto?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę że strych może zostać częścią powierzchni użytkowej. Jego wyjątkowy klimat pomoże stworzyć niespotykanie przytulny zakątek. Istnieje przekonanie że strych nie jest najlepszym miejscem do mieszkania. Mówi się że nagrzewa się w lecie od dachu a zimą bywa nieszczelny. Nic bardziej mylnego. Obecnie na rynku odnajdziemy materiały budowlane o bardzo dobrych właściwościach. Jest też cała gama produktów dedykowanych na dachy i poddasze. Takie materiały jak folie dachowe, izolacje cieplne czy płyty do lekkiej zabudowy wyjątkowo dobrze zabezpieczają poddasze.

Większa przestrzeń

Pierwotnie, w starych domach, poddasze było najczęściej nieużytkowe. Pełnił przeważnie funkcję strychu. Taką przestrzeń traktowano jako bufor termiczny dla niższej kondygnacji. Na strychach bawiły się ciekawskie dzieci, przechowywano wiele niepotrzebnych w życiu codziennym przedmiotów czy rozwieszano pranie. Była to jednak przestrzeń zupełnie stracona. Stare strychy rzadko kiedy miały okna. To również często kojarzy się z przeszkodą w stworzeniu ze strychu pomieszczeń użytkowych. Jednak obecnie instalacja okien połaciowych w dachu to operacja wyjątkowo szybka i skuteczna, momentalnie wprowadzając ogrom światła do pomieszczenia. Dzięki temu strych można podzielić na wiele niezależnych pomieszczeń. Z pomocą specjalistów możliwe jest również przeniesienie instalacji z dolnych kondygnacji na górę. Pozwoli nam to stworzyć kuchnię czy łazienkę a także intrygujące sypialnie i pokoje pod skosami. Strychy są wyjątkowo klimatyczne i urządzając taką przestrzeń można wykorzystać panujący obecnie trend na mieszkania typu ‘loft’.